20.02.2021 13:56

Дезінфікуючі засоби: рекомендації та правила щодо застосування

Дезінфікуючі засоби: рекомендації та правила щодо застосування
Евгений Стелькин

Дезінфекції завжди повинна передувати стадія очищення поверхні. Харчові забруднення, що залишилися на погано очищеній поверхні, є джерелами живлення і вогнищами зростання мікроорганізмів. Гарний санітарно-гігієнічний стан на харчовому підприємстві досягається комбінованою програмою ретельного очищення поверхонь та обладнання, а потім дезінфікування спеціальними засобами, наприклад з https://www.systopt.com.ua/cat-disinfection. Відомо, що при ретельному очищенні з поверхні видаляється до 90% мікроорганізмів. На недомитій поверхні залишки забруднень не тільки захищають мікроорганізми від санітарної обробки, а й знижують ефективність дезінфікуючого засобу за рахунок ефекту розведення або хімічної реакції органічної речовини з дезинфектантом.

Хімічні сполуки, призначені для використання в харчовій промисловості в якості дезінфектантів, відрізняються структурою, активністю проти різного виду мікроорганізмів і умовами, при яких вони проявляють максимальну активність. Щоб вибрати ефективний дезінфікуючий засіб, потрібно експериментальним або теоретичним шляхом визначити потенційні патогенні мікроорганізми і переконатися в тому, що, обраний дезинфектант активний відносно цих забруднень. Щоб дія хімічних дезінфектантів була ефективна, поверхня перед обробкою повинна бути ретельно очищена.

Ефективність обробки залежить від ряду фізико-хімічних факторів:

  • Час експозиції. Дослідження показали, що загибель популяції мікроорганізмів носить логарифмічний характер: 90% гине в певний інтервал часу, 90% залишившихся організмів гине в наступний інтервал часу, при цьому залишається лише 1% від початкової кількості. Час експозиції залежить від ефективності впливу дезинфікуючого засобу на даний вид мікроорганізмів, здатності до утворення спор і інших фізико-хімічних чинників.
  • Температура. Зі збільшенням температури зростає швидкість росту мікроорганізмів і їх загибель внаслідок дії хімічних дезінфікуючих засобів. Збільшення температури призводить до зниження поверхневого натягу, в'язкості і зміни ряду інших параметрів, які сприяють загибелі мікроорганізмів.
  • Концентрація. Зі збільшенням концентрації дезінфекційного засобу зростає швидкість загибелі мікроорганізмів.
  • Показник pH. Активність антимікробних сполук, як правило, залежить від показника pH середовища. Наприклад, хлор і йод містять дезінфікуючі засоби втрачають свою активність зі збільшенням показника pH середовища.
  • Жорсткість води. Зі збільшенням концентрації солей жорсткості води знижується біологічна активність дезінфікуючих засобів, в результаті їх взаємодії з солями жорсткості води. Наприклад, четвертинні амонієві сполуки не сумісні з солями кальцію і магнію.
  • Чистота поверхні і обладнання. Багато дезінфікуючих речовин — гіпохлорит, йодофори і інші хімічні дезінфектанти взаємодіють з органічними сполуками, що залишилися на погано очищенній поверхні, і втрачають свою біологічну активність.

На жаль, ідеального дезінфікуючого засобу, що одночасно відповідає всім вище перерахованим параметрам поки не створено. На практиці слід вибирати дезинфектант з високою біологічною активністю проти мікроорганізмів. Від правильного вибору дезинфікуючого засобу і дотримання санітарно-гігієнічних правил обробки поверхонь і обладнання буде залежати безпека вироблених продуктів харчування.

Спортивные комплексы для развития детей "Умный" ремешок для часов Самостоятельная установка стиральной машины Купить новостройку или вторичку? Экономим на отоплении

Лента новостей