08.06.2018 20:36

Бала: «Судячи з того, як веде себе Гриценко, у нього немає союзників»

Евгений Стелькин

Про те, у чому феномен одного з потенційних кандидатів в президенти – Анатолія Гриценка, в ексклюзивному інтерв’ю кореспонденту інтернет-видання Новини України – From-UA розповів політолог, голова Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Новини України – From-UA: - Віталію Мироновичу, добрий день! На лідуючих позиціях в рейтингу серед потенційних кандидатів у президенти раптом з'явився Гриценко. Чи можна довіряти цим опитуванням?

Віталій Бала: - Наскільки мені відомо, Анатолій Гриценко веде так звану “польову” роботу, тобто він їздить по Україні і приймає участь на зустрічах, і це насправді певною мірою дає той результат, який показують останні соціологічні дослідження. І в цій ситуації вірити чи не вірити — це вже питання для кожної людини, але, як правило, соціологія показує певні настрої. І єдине, що можна тут додати, це сказати, що не завжди ті настрої потім можуть бути втілені конкретно під час голосування, коли будуть заповнюватися бюлетені. А таке доволі часто й було з Гриценком з його “Громадянською позицією”, коли на виборах ніби вони мали пройти, але їм не вистачило відсотків для того, щоб вони подолали бар'єр. Але по всім соціологічним дослідженням вони проходили. Тому все буде залежати від того, наскільки будуть з ним боротися його опоненти.

І друге дуже важливе — ми маємо розуміти, що його риторика, як і риторика всіх опозиційних політичних сил до сьогоднішніх провладних партій, вона, по великому рахунку, ділить той протестний електорат проти влади. І все залежить від того, які на цьому електоральному полі працюють його, умовно, партнери, а по великому рахунку, конкуренти, і це може достатньою мірою серйозно вплинути на кінцевий результат його підтримки на виборах.

Новини України – From-UA: - Хто такий Гриценко, що ми знаємо про нього і що нам потрібно знати про нього?

Віталій Бала: - Ми знаємо про нього, що він є військовим у запасі. Він був міністром оборони. Він достатньо тривалий час займався питанням безпеки і очолював відповідний комітет у Верховній Раді. І це також, між іншим, буде, як плюс так і мінус, якщо його опоненти почнуть вести проти нього серйозну кампанію, тому вони будуть шукати скелети в шафі і під час роботи Гриценка в комітеті з питань безпеки, і на посаді міністра оборони, враховуючи нинішню ситуацію. Я маю на увазі те, як армія українців була готова в 2014 році до відсічі агресії. Тобто тут також можна знайти на нього достатньо мінусів. По великому рахунку, він широкому загалу відомий як колишній міністр оборони і депутат, а зараз лідер партії. Все інше – воно може йти ззовні, якщо опоненти почнуть це знаходити і показувати (і можливо, під час виборчої кампанії ми все це і побачимо).

Новини України – From-UA: - У чому секрет його несподіваного злету, його феномену?

Віталій Бала: - По-перше, я б не назвав це феноменом чи злетом, тому що насправді, якщо б це вже фіксували виборчі бюлетені, то ми б про ці цифри могли б говорити. Він досліджується довго в політиці, і якщо системно працювати і не робити грубих помилок, а тим більше використовувати помилки своїх опонентів, в даному випадку влади, то ми бачимо, що є інші. Є така віртуальна партія “За життя”, яка має більшу підтримку, а вони взагалі по великому рахунку нічого не роблять, тільки їхні гарячі голови говорять по телевізору. Це, до речі, проблема й Гриценка стосовно команди. І коли почнеться серйозна кампанія, крім того, що там треба розказувати правильні слова, що вони зараз роблять, треба ще розповісти, що вони збираються робити і з ким. І тут можуть бути серйозні проблеми.

Тому в даному випадку я би так говорив, що це тільки певний вектор, який показує, до якого рівня може дійти Гриценко, але ще не факт, що він до цього дійде, як це було на минулих парламентських виборах. В цій ситуації мені видається, що йому, навпаки, зараз треба більше докладати зусиль, бо, показавши такі настрої людей, які готові його підтримати, він тим самим привернув до себе увагу як влади, якій він опонує, так й умовних його колег по опозиційному до владі електоральному полю. Вони теж не зацікавлені, щоб у нього була така підтримка, бо це в тій чи іншій мірі забирає у певних політичних сил підтримку. Треба дивиться соціологію, яку він займає, я думаю, що ті політичні сили це вже знають і, скоріш за все, виборча кампанія буде не тільки проти влади, але і між опонентами влади.

Новини України – From-UA: - Ми знаємо, що, як правило, за українськими політичними лідерами хтось стоїть. Хто стоїть за Гриценком, як думаєте?

Віталій Бала: - Я не буду гадати, хто за ним стоїть, бо ходять різні чутки з цього приводу. Мені видається, що під час виборчої кампанії практично всі крапки над “і” будуть поставлені, зокрема і з точки зору того, які фінансові ресурси і хто ці фінансові ресурси, ті чи інші політичні партії, забезпечує. Я думаю, що це буде стосуватися і Анатолія Гриценка.

Зараз говорити про це зарано, бо якихось великих фінансових затрат він не робить, тому, як мінімум, і середній бізнес, і малий бізнес, який йому симпатизує, так чи інакше долучився до його політичної сили. Тому він у змозі утримувати на такому рівні діяльність політичної сили і зокрема його лідера. Почнеться виборча кампанія, коли почнуться серйозні витрати, тоді вже будемо бачити, чи будуть якісь серйозні фінансові за ним ресурси, чи не будуть.

Новини України – From-UA: - Чи може бути Анатолій Гриценко “ставкою” США?

Віталій Бала: - Не впевнений в цьому, бо, по великому рахунку, мені так видається, що ставку, якщо ми так можемо говорити про українських політиків, можна робити лише на вірогідного переможця цих виборів. Поки що він не є серед тих кандидатів, які серйозно претендують на те, щоб перемогти у цих виборах.

І в цій ситуації, знову ж, ми маємо чітко розуміти, що поки не почалася реальна виборча кампанія, ми не побачимо і реальних настроїв людей, бо виборча кампанія має як мінімум дві складові — це позитив і негатив. Позитив — це той, який робить сам кандидат для себе, негатив — це той, який у нього є, і як проти нього його можуть використати. Рейтинг позитивний і негативний вже на цей момент є у кожного з політиків, і все залежить від того, наскільки під час виборчої кампанії позитив зможе нівелювати цей негатив, чи це може бути навпаки. Тому, з моєї точки зору, враховуючи той дуже чутливий емоційний фон, який існує зараз в країні, ми можемо мати достатньо неочікувані результати — це одне.

І найголовніше, напевно, інше. Все рівно той рівень підтримки, який є, умовно кажучи, до 10%, це не є той результат, який говорить про так зване реальне електоральне ядро. Ми не розуміємо, чи є воно у Гриценка, наприклад, як у Тимошенко, чи як в свій час було у Януковича. Бо ми бачимо, що електоральні настрої дуже сильно мігрують, якщо можна так сказати, від практично всіх політичних сил. І це говорить про те, що вони мають схильність до того, щоб перейти до іншого кандидата. Так само, як у того ж Рабиновича. Не зрозуміло, звідки взялися ці люди, чи є це ядро, чи просто ті, які проти влади, чи вони підуть безпосередньо і проголосують, чи то вони відійшли від Опозиційного блоку, як в свій час відійшли від “Батьківщини” і “Народного фронту”, а потім повернулись назад.

Всі ці речі насправді є дуже важливими і залежать від ефективності технологічності виборчої кампанії. Не просто красивих гасел, як політтехнологічно буде доведена до старту кампанії та чи інша кандидатура. Наскільки це вдасться Гриценку, це теж велике питання, бо говорити одне і теж саме постійно, воно набридає. Більш того, якщо крім тебе це говорять і багато інших кандидатів. В цій ситуації треба дивитися за тенденцією. Умовно кажучи, якщо через два-три місяці ми будемо дивитися на його рейтинги і вони будуть зростати, чи не будуть, чи будуть зменшуватись, тільки тоді можна буде робити якісь висновки. Поки що це такий вектор направленості, що, в принципі, ніби перспектива є. Але тільки протягом часу, коли буде ще одне-два дослідження, вони мають або підтвердити цю тенденцію, або спростувати.

Новини України – From-UA: - Віталію Мироновичу, хто є його противниками, а хто його союзниками на сьогодні?

Віталій Бала: - Судячи з того, як він себе веде, у нього союзників немає. А всі інші на опозиційному полі, як я сказав, вони всі є противниками, тому що всі вони проти влади. Бо були б союзники — були б об'єднання, яких досі немає. І з однієї точки, це, в принципі, правильно, бо по великому рахунку, кожний з політичних лідерів, який хоче мати в парламенті свою фракцію, а по плану вибори будуть за півроку після президентських, він мусить йти на президентські вибори. Для того, щоб подивиться на свої слабкі і сильні сторони, і показавши нормальний результат, розраховувати на те, що його потім підтримають нові люди, які мають фінансові ресурси для ведення передвиборчої кампанії.

Тому в цій ситуації об'єднання виглядало б не зовсім логічним для тих лідерів, які претендують на проходження в парламент. Ми чуємо заяви про об'єднання політичних партій, які мають підтримку на рівні 1-2%. Але сама виборча кампанія насправді може продемонструвати його реальних союзників, які будуть заявляти, чи вони його підтримують, чи не підтримують. Зараз, наскільки я розумію, йде достатньо такий непростий процес перемовин, консультацій, домовленостей, можливо, з перспективою на парламентські вибори.

Тому я не виключаю, що будуть навіть кандидати, які безпосередньо боротимуться з тим же Гриценком для того, щоб потім мати можливість вийти в парламент з якоюсь політичною силою. Не окремою політичною силою, але долучившись до якоїсь політичної сили. Все це не виключається, але на сьогоднішній день це все є умовними сценаріями, бо реальні дії можуть серйозно відрізнятися від моменту старту виборчої кампанії, бо вона залежить не тільки від суб'єктивних причин, але і об'єктивних.

Новини України – From-UA: - Якщо гіпотетично уявити, що Гриценко переміг, то яким він міг би бути президентом?

Віталій Бала: - Це питання насправді риторичне, сказав би навіть теоретично-риторичне, тому що кожна людина, на жаль, в Україні, яка йде до влади президента, вона йде на гаслах супер-демократії, але за дивним збігом обставин, як тільки вони розташовуються у будинку на Банковій, у мене складається враження, що всі вони хочуть бути генеральними секретарями, тобто перебрати всю повноту влади на себе.

Тому щоб зрозуміти, яким буде президент Гриценко і не тільки він, треба вирішити питання дуалізму влади в Конституції, для того, щоб не було ніяких підстав і можливостей так чи інакше перетягувати повноваження влади на Банковій. Чи буде це робити Гриценко — знов-таки, це може показати тільки час. Мені видається, що насправді, враховуючи нинішню ситуацію в Україні, я маю на увазі військові дії на Донбасі, є певна аргументація для того, що нібито президент має зосередити в своїх руках більшу повноту влади. Але з іншої точки зору, напевно, це має бути влада, яка стосується, в першу чергу, питань зовнішньої політики і безпеки.

Наскільки Гриценко хороший економіст — виникає багато питань, чи зможе він як президент розбудовувати економіку України, що, в принципі, президент і не має робити. Тому відповідь на ваше питання, я думаю, ми зможемо отримати тільки тоді, як кажуть китайці, що деталі про погоду, яка буде завтра, ми будемо точно знати тільки післязавтра. Тому яким він буде президентом, ми побачимо, коли він ним стане, тому що практично всі люди, які ставали президентами України, вони змінювалися. Є такий вислів древніх мудреців: “влада і гроші завжди змінюють характер людини”, але дуже рідко в кращу сторону.

Источник

Купить новостройку или вторичку? Утепляем дом Выращивание цветной капусты Особенности пластиковых окон для делового офиса Диета для страдающих от диабета

Лента новостей