21.07.2015 12:02

Соціологи перелічили, на які компроміси готові українці заради миру

Соціологи перелічили, на які компроміси готові українці заради миру
Евгений Стелькин

Більше ніж половина українців виступає за мінські угоди як вихід з конфлікту на сході, йдеться в дослідженні Київського міжнародного інституту соціології. Разом з тим, деякі громадяни готові на серйозні компроміси заради миру, серед яких надання російській статусу державної мови, відмови від вступу в ЄС і НАТО і навіть на незалежність угруповань «ДНР» і «ЛНР».

Майже половина українців (47,7%) віком від 18 років заради миру готові надати російській мові статус другої державної, трохи менше (40,7%) – відмовитися від вступу до НАТО, а третина (33,9%) – відмовитися від вступу в Європейський союз. Що ж стосується Криму та Донбасу, то остаточно віддати Крим Росії вважають за правильне 33% опитаних, а визнати незалежність угруповань «ДНР» і «ЛНР» – майже 19%.

Передати ж Росії весь Донбас в обмін на мир готові 15,3% респондентів, у той час як погодитися на федералізацію України готові 21% українців.

«Ми бачимо, що ці поступки стають все більш серйозними», – коментує результати дослідження генеральний директор КМІСу Володимир Паніотто.

1

Крім того, 6% громадян України, віком від 18 років, вважають, що їхній області краще було б від’єднатися від України.

«З одного боку, ми можемо вважати, що це відсоток маленький, але якщо ми перерахуємо ці кілька відсотків на мільйони, то в абсолютних показниках цифра буде достатньо велика. Це буде кілька мільйонів людей, громадян України, які водночас підтримують ідею сецесії», – зауважує завідувач відділом КМІС Антон Грушецький.

При цьому соціолог звертає увагу на регіональний аспект: «Якщо на Заході і в центрі це зовсім невеличкий відсоток, то на півдні він зростає до 7% (південь в дослідженні представлений Одеською, Миколаївською, Херсонською областями – ред.) На сході він зростає до 12% (Харківська, Дніпропетровська і Запорізька області – ред.) Якщо ж говорити про Донбас, а це території, які контролюються Україною, то на цих територіях 23% населення, а фактично кожен четвертий, підтримує ідею виходу цієї частини області, яка лишилася, зі складу України».

1

На щастя, громадяни не визначають державної політики – Березовець

Представлені результати вкотре доводять, що українцям досі притаманний принцип «моя хата з краю», вважає політолог Тарас Березовець, і готовність пожертвувати іншою областю задля того, щоб «спокійно їсти борщ», називає питомо українською традицією. Разом з тим, експерт наголошує, що політику країни більше визначають чиновники вищого рівня, а не народ і пояснює цю свою думку так.

«На щастя, громадяни не визначають державної політики і це той випадок, коли активна меншість завжди буде нав’язувати думку пасивній більшості. Ніколи не буде ситуації, що держава чи уряд визнаватимуть Крим російською територією. І навіть якби гіпотетично українське керівництво було б готове здати Донбас чи Крим, то на це ніколи не піде Америка, бо для них це принципове питання», – переконує він.

Російська агресія завдала великого стресу усім українцям, додає Березовець і прогнозує, що такого, щоб більшість українців виступала за відокремлення Криму чи Донбасу не буде ніколи. Відповідальність за відсоток опитаних, що готові йти на компроміси заради миру Березовець кладе на плечі української влади і ЗМІ.

Опитування КМІС проводилося із 27 червня по 9 липня 2015 року. Методом особистого інтерв’ю опитано 2044 респонденти, що мешкають у 110 населених пунктах, крім Криму. У Луганській і Донецькій областях опитування проводилось тільки на території, що контролюється українською владою.

Лепнина из гипса Спортивные комплексы для развития детей "Умный" ремешок для часов Транспортировка грузов на фурах Можно ли заработать настоящие деньги с помощью мобильного телефона

Лента новостей