Степан Гавриш: Степан Гавриш. Вижити при коронавірусі

Степан Гавриш: Степан Гавриш. Вижити при коронавірусі
Евгений Стелькин

Я повернувся з Італії коли Ломбардія запалала коронавірусом. В Римі на площі Іспанії неможливо було проштовхнутись, у вузьких вуличках навколо неї бродили, сиділи у переповнених маленьких ресторанчиках, створювали черги в сотнях маленьких бутіках китайські туристи і пілігрими з усього світу.

Ніхто не був готовий до цієї тяжкої зарази. Ми всі спостерігали за нею в китайському її джерелі місті Ухані. Але в Італії вона перетворилась у справжню війну. Спробую виділити п’ять етапів цієї хвороби для українського досвіду.

Перший, на моїх очах: поодинокі випадки інфекції. Просто поганий грип. Мені не 75, не страшно.

Другий. Значна кількість випадків. Оголошують «червону зону», під карантин потрапило декілька міст (23 лютого). Вже є смертельні випадки стариків. ЗМІ починають паніку, «яка ганьба». Але все, як і раніше. Життя в задоволення. Це до мене не прийде.

Третій. Кількість випадків подвоюється щодня. Все більше смертей. 25% Італії в карантині і червоній зоні. (7 березня). Всі навчальні заклади закриті, але вся індустрія їжі, відпочинку та туризму – працює. І тут 10 тис. людей із червоної зони втікають з неї в інші регіони Італії. 75% населення не цікавиться епідемією. Телевізор безперервно радить мити руки і не виходити на вулицю.

Четвертий. Зараза швидко розповсюджується. Надзвичайна ситуація в охороні здоров’я. Лікарні вщент заповнені, всі відділення очищуються для хворих «вуханем». Критична нестача лікарів і медсестер. Залучають усіх дієздатних пенсіонерів і медиків-студентів. Ніяких змін. Хто скільки може. Лікарі інфікуються і передають вірус родинам. Надто багато пневмонії і нестача реанімаційних. (Це при тому, що в Італії на момент епідемії було 5 тис. апаратів для штучної вентиляції легень, а до моменту пандемії в лікарні було завезено ще 2,5 тис.). Схоже на війну. Лікарі вирішують шанси на виживання. Всі решту – приречені. Хаос, система падає. Коронавірус і криза яку він провокує - це все, що ви чуєте усюди.

П’ятий. Вся Італія на карантині. 10 тис., пам’ятаєте, суперрозповсюджувачі зробили свою справу. Мета – максимально зповільнити розповсюдження інфекції. Люди ходять, купують, працюють. Бо економіка, при іншому, обвалиться. Але ви не можете покинути свою тергромаду без дуже поважної причини. І то із спеціальним сертифікатом в якому, окрім цього, вказано куди йдете і навіщо. Багато поліцейських КПП. Виїхав на вулицю без поважної причини штраф 206 євро.

Лікар Ольга Єзерська, яка узагальнила клінічну і соціальну історію коронавірусу в Італії, моя давня приятелька. Вона вже 10 років працює лікарем в одній із престижних клінік Риму. Її роздуми цікаві ще й тим, що вона бачить світ одночасно як українка, але вже з протоколом європейського лікаря.

Коронавіруси - це велике сімейство вірусів, які, як відомо, викликають як звичайну застуду так і важкі захворювання, такі як Близькосхідний респіраторний синдром (MERS) та важкий гострий респіраторний синдром (SARS).

Вони є позитивно-ланцюговими РНК-вірусами, що мають вигляд корони під електронним мікроскопом.

Вірус, що викликає нинішню епідемію коронавірусу, отримав назву "важкого гострого респіраторного синдрому коронавірус 2" (SARS-CoV-2). Про це повідомив Міжнародний комітет з питань систематизації вірусів (International Committee on Taxonomy of Viruses (ICTV). Згідно думки вчених ICTV, новий коронавірус належить до групи вірусів, що викликав Sars (SARS-CoVs), звідси обрана назва SARS-CoV-2.

Захворювання, спричинене новим коронавірусом, має назву: "COVID-19" (де "CO" означає корону, "VI" на вірус, "D" хвороба та "19" вказує на рік, в якому воно з’явилась ). Генеральний секретар ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєс заявив про це 11 лютого 2020 року під час брифінгу з пресою на позачерговому форумі, присвяченому вірусу.

Новий коронавірус SARS-CoV-2 викликає захворювання, яке тепер називається COVID-19. Поява нових патогенних вірусів для людини, що раніше циркулювали лише в тваринному світі, - широко відоме явище spill over- перехід від виду. 75% вірусів тваринного походження. Кожні два роки спостерігаються нові захворювання, збудником яких є віруси, які були раніше лише у диких тварин ( наприклаSARS, MERS) Вважають, що власне, такий шлях походження нового коронавірусу (SARS-CoV-2) від кажанів.

Генна послідовності коронавірусу SARS-CoV-2 співпадає на 79,5% з такою коронавірусу SARS та 96,2% з коронавірусу кажана. Вірус, який поширився в Китаї та в решті світу, має таку ж послідовність, як вірус, спочатку виділений у Вухані. Відбулася лише перехід з одного виду до іншого, і на даний момент мутацій не відбулось. Крім того, SARS-CoV -2 має однаковий рецептор входу в клітини це-ACE2 рецептори. З певненністю не визнаний вид тварини, які являються джерелом вірксу. Припускають, кажани типу Rhinolophus affinis, при прямій передачі віруса людині або через будь-якого іншого проміжного господаря (наразі не ідентифікованого). Можливо, що присутність кажанів при тісному контакті з іншими тваринами та людьми сприяє переходу вірусів на інший вид. В даний час наукове співтовариство намагається встановити джерело інфекції.

Найпоширеніші симптоми хвороби COVID-19 є гарячка, втома, сухий кашель. У деяких пацієнтів може з’явитьсь біль у м’язах, закладеність носа, нежить, біль у горлі або понос. Ці симптоми, як правило, легкі і починаються поступово. У важких випадках інфекція може викликати пневмонію, важкий гострий респіраторний синдром, ниркову недостатність і навіть смерть.

Важкий перебіг захворювання COVID-19 спостерігається у 1-го з 5-ти хворих. Проявляється це задишкою, порушенням дихання, дихальною недостатністю, що потребую госпіталізації.

Особи похилого віку та люди із гіпертонічною хворобою, хворобами серця, діабетом, а також пацієнти з пригніченим імунітетом (при вроджених або набутих захворюваннях або приймають імунодепресантами, після пересадки органів) частіше хворіють у важкій формі .

Інкубаційний період являє собою проміжок часу між зараженням та розвитком клінічної симптоматики. Вважають, що інкубаційний період триває від 2 до 11 днів, максимум до 14 днів. Є спостереження, що цей період може тривати до 21 дня.

Новий коронавірус - це вірус, що передається повітряно-крапельним шляхом, зазвичай поширюється при тісному контакті з хворою людиною. Основний спосіб - це краплі, що виділяються при диханні заражених людей із слиною, кашлем, при чханні, або прямі особисті контакти через руки, (наприклад, торкаючись забрудненими (не вимитими) руками рота, носа, очей.

У рідкісних випадках зараження може статися через фекалії.

Зазвичай, захворювання дихальних шляхів не передаються через їжу, яку, в будь-якому випадку, потрібно переробляти, дотримуючись належних правил гігієни та уникаючи контакту між сирою та вареною їжею.

Надалі продовжуються дослідження, щодо шляхів передачі вірусу. Тісний контакт згідно ECDC (Європейський центр профілактики та контролю захворювань) є коли, особи проживають в одній квартирі із хворим на COVID-19; прямий фізичний контакт зі хворим на COVID-19 (наприклад, рукостискання); незахищений прямий контакт із виділеннями хворого на COVID-19 (наприклад, дотик до використаних паперових хустинок незахищеними руками); прямий (віч-на-віч) контакт із хворим на COVID-19 на відстані меншій ніж 2 метри та довше 15 хвилин; перебування у закритому середовищі (наприклад,в аудиторії, кімнаті для переговорів, залі очікування лікарні) із хворим на COVID-19 не менше 15 хвилин, на відстані менше 2 метрів; при безпосередньому наданні допомоги хворим на COVID19 або при обробці зразків і матеріалів хворого на COVID-19 без використання рекомендованих ЗІЗ або через використання непридатних ЗІЗ; під час подорожі літаком, сидячи на двох сусідніх сидіннях у будь-якому напрямку від хворого на COVID-19.

Епідеміологічний зв'язок може з’явитися протягом 14 днів клінічною маніфестацією захворювання, після вище перелічених тісних контактів. Органи охорони здоров'я повинні застосовувати карантинний захід з активним наглядом для тісних контактів ймовірного або підтвердженого випадку протягом чотирнадцяти днів.

Основний шлях передачі вірусу, за даними ВООЗ, відбувається через тісний контакт із симптоматичними хворими на COVID-1. В поодиноких випадках, віруси можуть передавати люди в продромальних стадіях захворювання, тобто з відсутніми або дуже легкими симптомами.

Новий коронавірус - це вірус із повітряно-крапельним механізмом передачі, який поширюється переважно, за допомогою контакту з крапельками дихання заражених людей, при чхані, кашлі або дмуханні носа. Дуже важливо, щоб хворі люди дотримувались правил особистої гігієни, тобто чихати чи кашляти в одноразову хустинку, яку треба відразу викинути. Часто мити руки з милом та водою або обробляти спиртовими розчинами.

Миття рук та дезінфекція - запорука запобігання зараженню. Необхідно мити руки часто та ретельно водою з милом не менше 60 секунд. Якщо мила та води немає, можна також застосувати дезінфікуючий засіб на основі спирту (концентрація алкоголю не менше 60%).

Існуюча інформація свідчить про те, що вірус може вижити кілька годин на поверхні. Зараз вивчається час, протягом якого, вірус залишається вірулентним на різних поверхнях. Важливо знати, що віруси прості створіння, які розповсюджені по всій земній кулі від північного до південного полюсів і витримують температури до 70°C.

Застосування простих дезінфікуючих засобів вбиває вірус,зокрема 60%-85% етаноловий або метиловий спирт або 1% розчин хлору (відбілювач). Важливо дезінфікувати предмети, якими ви часто користуєтесь (ваш мобільний телефон, навушники, мікрофон) спиртовими розчинами або розчинами хлору (з урахуванням вказівок виробника).

На думку ВООЗ ймовірність зараження товарів хворою людини є низькою. Також є низький ризик заразитися новим вірусом від коробки або ін. товарів, які зазнали дії різних температурних режимів.

На даний момент немає наукових доказів того, що домашні тварини, такі як собаки та коти, можуть заразилися даною інфекцією або можуть її поширити. Рекомендується часто мити руки з милом або використовувати спиртові розчини після контакту з тваринами.

Що можна зробити, щоб захистити себе і не розповсюджувати захворювання?

Користатись інформаціє про поширення пандемії із веб-сайу ВООЗ та на веб-сайту МОЗ України. Вживайти заходи особистого захисту. Залишайтися вдома, виходите з дому лише на роботу, або аптеку. Часто мити руки. Уникати тісного контакту з людьми, які захворіли на ГРВІ. Уникати обіймів і рукостискань. Утриматись дистанції не менше одного метра під час соціальних контактів. Гігієна дихання (чхання та / або кашель в одноразову хустинку або, прикриваючи кутом ліктя рот, при відсутності хустинки, уникаючи контакту руки з дихальними виділеннями). Уникати обміну вжитими пляшками і склянками. Не торкатися руками очей, носа та рота. Закривати рот і ніс, при чханні та кашлі. Не приймати противірусні препарати та антибіотики, якщо вони не призначені лікарем. Часто обробляйте поверхні дезінфікуючими засобами на основі хлору або спирту. Користуватися маскою лише в тому випадку, якщо ви підозрюєте, що хворий або якщо надаєте допомогу хворим людям.

Якщо у вас лихоманка, кашель або утруднене дихання і ви підозрюєте, що мали тісний контакт з людиною із респіраторною хворобою Ковід-19 - залишайтеся вдома, не ходіть до відділення невідкладної медичної допомоги чи в поліклініки, а телефонуйте до свого сімейного лікаря, педіатра на екстренну лінію. ЗАЛИШАТИСЬ ІЗОЛЬВАНИМИ. ЗНИКНЕ МОЖЛИВІСТЬ «РОЗНОСИТИ» ВРУС В ПОЛІКЛІНІКИ, ЛІКАРНІ, НА СТАНЦІЇ НЕВІДКЛАДНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТА ДОПОМОЖЕ ЗАПОБІГТИ ВИНЕКНЕННЮ ВНУТРІШНЬО ЛІКАРНЯНИХ СПАЛАХІВ.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує носити маску лише в тому випадку, якщо ви підозрюєте, що заразилися новим коронавірусом і відчуваєте такі симптоми, як кашель чи чхання, або якщо ви доглядаєте за особою, у якої підозра на нову коронавірусну інфекцію.

Використання маски допомагає обмежити поширення вірусу, але їх слід використовувати разом з іншими заходами гігієни дихання та рук.

Неправильне використання масок може навіть підвищити ризик зараження через помилкове почуття безпеки та більший контакт між руками, ротом та очима.

Не використовуйте маски складені в кілька шарів. Раціональне використання масок важливо, щоб уникнути зайвих втрат дорогоцінних ресурсів.

Перед тим як одягнути маску, вимийте руки з милом або обробіть спиртовим розчином. Перевірте цілісність маски в прикрийте рот і ніс нею так, щоб вона добре прилягала до обличчя. Не торкайтеся маски, поки ви її носите, якщо її торкаєтесь, мийте руки. Коли маска стане вологою, замініть її на нову. Не використовуйте повторно одноразові маски. Зніміть маску за гумки і не торкайтеся лицьової сторони маски. Киньте її негайно в закритий мішок і вимийте руки.

Не існує специфічного лікування захворювання, спричиненого новим коронавірусом. Лікування симптоматичне. В даний час проводиться експерементальне лікування Remdesivir у 5 медичних закладах Італіїї. Ремдезивір - "експериментальний" противірусний препарат. Він був розроблений Gilead Sciences для лікування вірусуної хвороби Ебола та вірусів Марбурга. Також помітили його противірусну активність щодо інших одноланцюгових РНК-вірусів, зокрема вірусу SARS людини, вірус Джуніну (аргентинський мамренарена), вірус лихоманки вірусу Ласса, вірус Ніпа, вірус Хендри та коронавіруси (включаючи віруси, які викликати МERS та SARS). У Римcькій інфекційній лікарні Spallanzani, під час лікування перших випадків туристів з Китаю, застосовували комбінацію із трьох антивіральних препаратів lopinavir, ritonavir, remdesivir.

При ускладненнях (інтерстеціальній пневмонії) експериментально використовують Tocilizumab -моноклональне антитіло IgG1 спрямоване проти рецептора інтерлейкіну-6 (IL-6) людини, що виділяється клітинами яєчників китайського хом'яка (СНО) з використанням технології рекомбінантної ДНК. Цей препарат використовували при ревматоїдному артриті, він дає хороший результат у важких пацієнтів ( його використовували в Китаї у 21 пацієнта, в Італії у 11 пацієнтів). Зараз дозволено наглядовою фармакологічною комісією AIFA використання препарату. Виробник Roche Spa, виробник безкоштовно надав препарати для лікування.

17 березня 2020 Niaid (National Institute of Allergy and Infectious Diseases) США разом із Coalion for Epidemic Preparedness Innovation (Cepi) ввів вакцину людині – першій із 45 здорових добровольців у Сіетлі. Це синтетична РНК вакцина, яка не містить вірусу, а лише його генетичну інформацію. Після цього першого етапу тестування на людях необхідні ще два, щоб отримати всі відповіді щодо безпеки та ефективності дозволи і лише тоді може початися її виробництва.

РНК вакцина біофармацевтичної компанії CureVac, яка діє між Німеччиною та США, готується до експерименту в червні 2020 року. Про це оголосила, на Європейської комісії, компанія CureVac.

В Італії є два проекти щодо вакцини,які чекають зеленого світла для експериментів. Для отримання вакцини знадобиться рік а може і більше, і якщо навіть бути великим оптимістом, вакцина не з’явиться раніше кінця 2020 року. Вакцина стане важливою зброєю проти пандемії коронавірусу, але до часу її появи, єдиними контр заходами є стримування – ізоляція вірусу та суворе дотримання гігієни, а не поради горе політиків про створення імунізації населення природнім шляхом.

Діагноз ставлять за результатами мазків із верхніх дихальних шляхів на реакцію Real Time PCR на SARS-CoV-2. в референтних лабораторіях згідно рекомендацій ВООЗ. У разі позитивності мазка до нового коронавірусу діагноз повинен бути підтверджений повторним мазком і проведенням вищеназваної реакції національною контрольною лабораторією визначеною МОЗ України.

Професор П'єранжело Клерічі, президент Італійської асоціації клінічних мікробіологів та директор департаменту лабораторної медицини та діагностичної біотехнології Західно-Міланського Медичного закладу (ASL) пояснює, що таке тест на діагностику Covid-19.

Мазок забирають тампоном з носоглотки та його аналізують молекулярно-біологіїчним методом, який зараз використовується у всіх мікробіологічних лабораторіях .Для виконання аналізу потрібен кваліфікований персонал. Сьогодні всі мікробіологічні лабораторії мають інструменти для проведення молекулярно-біологічних тестів, оскільки дослідження деяких вірусів та бактерій проводяться лише цими методами. Вартість коливається в межах від 11 до 18 євро, тривалість проведення аналізу від 3,5 до 4,5 годин. Від 20 до 60 проб можуть бути протестовані одночасно (один зразок на людину). Тест дуже надійний: 100% специфічний, з чутливістю більше 99%. Однак ця надійність втрачається, якщо мазок беруть у пацієнта без клінічних проявів ,тому рекомендується робити мазки через 48 годин після появи симптомів.

У безсимптомних випадках є ймовірність того, що результат аналізу мазка буде негативний, навіть при наявності вірусу. З цієї причини тест не повинен проводитися у людей без симптомів захворювання. Причин негативної відповіді аналізу є дві: 1- це недостатність кількості вірусу для його виявлення, 2- незначна кількість вірусів, що самоліквідується природним шляхом. Можливо, якщо б тест проводили через кілька днів, він був би позитивним.

ВООЗ рекомендує забирати мазки лише при наявності симптомів захворювання. Цієї рекомендації дотримуються у всіх регіонах Італії окрім Венето, де на 17 березня 2020 року було зроблено 11000 мазків. Наприклад, у містечку Vo 'Euganeo (регіон Венето), населення якого 3000 чоловік, були забрані мазки у всіх контактних осіб і у безсимптомних у в тому ж числі. Негативний результат аналізу мазка у людей без клінічних проявів захворювання, не являється гарантією відсутності вірусу. Власне тому правильним вибором розірвання вектора передачі вірусу є ізоляція. У першому італійському вогнищі COVID-19 містечку Codogno (регіон Ломбардія ), де 21 лютого 2020 пацієнтом № 1 був 38 літній мужчина, що потрапив у реанімацію із дихальною недостатністю, був інтубований, зараз його стан задовільний, дихає вільно, а пацієнта № 0, якого довго шукали, особливо серед китайців, але ним виявився німецький науковець із Мюнхена теж 30 літнього віку. В цьому містечку мазки забирали лише в осіб із клінічними проявами захворювання, а зниження захворюваності досягнули ізоляцією. Приклад Південної Кореї, де мазки роблять всім і забрали понад 300 000 мазків, при наявності 8320 позитивних пацієнтів. Така масова діагностика захворювання COVID-19 дозволила знизила ускладнення чи смертність від коронавірусу? Виявляється ні, проста арифметика, якщо рахувати смертність від кількості позитивних пацієнтів із вираженими симптомами, відомо що цифра буде більшою, ніж тоді, коли рахувати смертність від позитивних осіб, що включають безсимптомні і клінічно виражені випадки.

Перервати вектор передачі можливо ізоляцією, що знижує розповсюдження захворювання, а не інформацією про факт позитивності чи негативності на вірус SARS-CoV-2. Насправді, щоб уникнути поширення вірусу, необхідно дотримуватись соціальної дистанції, навіть не знаючи, чи ви є носіями вірус SARS-CoV-2 чи ні. Прикладом, як діє ізоляція в нерозповсюдженні вірусу, може послужити круїзний корабель Dimond Princess; що пришвартувався біля берегів Японії 4 лютого 2020 року, на борту корабля було 3711 пасажирів. Влада Японії заборонила пасажирам зійти на землю, тому що напередодні 80-річний хворий пасажир зійшов у Гонконгу. Корабель перебував до 26 лютого 2020 в ізоляції, евакуація почалася 27 лютого. Інфікованих 706 пасажирів корабля, 7 померлих. Лише 2 березня командир корабля італієць Женаро Арма покинув корабель останнім. Командир корабля перебував ще на 14 денному карантині в Японії і 16 березня повернувся в Італію.

На 21 лютого 2020 в регіоні Ломбардія було 720 ліжок інтенсивної терапії. На 15 березня їх збільшили до 1200 і цього теж не вистачає. Протягом останніх днів кількість ліжок повинна збільшитись до 1500. В регіоні Лаціо підготували 1500 ліжок інтенсивної терапії, з них 1000 - в Римі. В регіоні Емілья -520 ліжок інтенсивної терапії, з яких 40% зайняті. Середній термін перебування важкого пацієнта у відділі інтенсивної терапії 3 тижні.

За час пандемії в Італії заразилось 2300 медичних працівників, з котрих 1900 лікарів і медичних сестер.

31 грудня 2019 року міська комісія з охорони здоров’я міста Ухань (Китай) повідомила ВООЗ про групове захворювання на пневмонію невідомої етіології у місті Ухань у китайській провінції Хубей. 9 січня 2020 року Китайський центр профілактики та контролю захворювань (CDC) повідомив, про новий коронавірус (який спочатку називався 2019-nCoV, а тепер називається SARS-CoV-2) був ідентифікований та визначена його геномна послідовність.

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я заявила, що ця епідемія є міжнародною надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров'я. ВООЗ 11 березня 2020 року оголосила, що COVID-19 є пандемію.

СИТУАЦІЯ В ЧИСЛАХ

Загальна кількість та нові випадки на 10 год. 17 березня 2020р. В усьому світі 179 111підтверджених випадків захворювання (11 525 нових) 7 426 смертних випадків (475 нових смертних випадків). Китай підтверджених випадків захворювання 81 116 (39 нових) 3231 смертних випадки (13 нових смертних випадків). В Європі підтверджених випадків захворювання 64 188 (8 506 нових) 3108 померлих (428 нових смертних випадків). Захворювання розповсюджене в 150 країнах світу.

Країна Загальна к-ть захв. Підтв.нові випад. К-ть смертей Нові випад.

Італія 27 980 3233 2503 249

Іспанія 9191 1438 309 21

Франція 6573 1193 148 21

Країна Загальна к-ть захв. Підтв.нові випад. К-ть смертей Нові випад.

Німеччина 6012 1174 13 1

Швейцарія 2200 0 14 1

Великобританія 1547 152 55 20

Бельгія 1085 0 5 0

Австрія 1132 173 3 2

Польща 150 0 3 0

Україна 7 4 1 0

Насправді епідеміологічна ситуація щодо захворюваності на COVID-19 в Україні ,як виглядає із таблиці ВООЗ?

Для вірусу SARS-CoV-2. індекс RO 1,4-3,8 це індекс розповсюдження інфекції. Якщо він нижчий 1, тоді можна «втримати» епідемію. Чим вищий індекс RO, тим вищий ризик розповсюдження інфекції. Для вірусної не існує кордонів.

Зрозуміло, що український уряд має бути вкрай рішучим і професійним. Не разом з президентом. Не глава держави, а професіонали мають озвучувати стратегію і тактику боротьби з коронавірусом. Це єдиний спосіб обмежити розповсюдження інфекції. В Китаї це спрацювало. Треба, головне, відмовитись від створення провокативних викликів для суспільства та маніпуляції його інтересами. Інакше карантин може бути обвалений. Потрібно захистити інтереси простих громадян створивши для них максимально можливі канікули з огляду захисту їх домогосподарств і забезпечення протоколу самоізоляції. Іншими словами, у влади має бути чіткий і реальний план протидії одночасно трьом найбільшим викликам, які можуть зійтися в одній точці. Такий собі бінарний вибух: пандемія, капітуляція перед Москвою за планом Козака-Єрмака і обвал національно-фінансової системи.

Треба почути Ангелу Меркель: «З часу об’єднання Німеччини, ні, з часу Другою світової війни, ще не було такого виклику в нашій країні, коли потрібно було стільки наших спільних солідарних дій».

Пора би і Володимиру Зеленському вдатися до чесних і відповідальних смислів.

І наостанок. Не варто розраховувати на швидку вакцину. Ну, хоча би тому, що природа COVID-19 до цього часу складна і не ясна. У вірусі знайдена оригінальна вставка ins1378. Найшвидше це не результат спонтанної мутації, а вектор pShuttle-SN, який використовувався багато років для вставки спайк-білка SARS в інші віруси з метою підвищення їх імуногенності і створення вакцин, про що свідчать чисельні публікації. Тобто, ковід-19 цілком може бути невдалим або незавершеним продуктом експериментів по створенню високоефективної вакцини. Вона випадково або злонамірно покинула лабораторію. Такі експерименти велися всюди, включаючи і Ухань.

Спайк-білки віруси, між іншим, відповідають за його високу тропність до рецепторів ангіотензін – перетворюючого ферменту-2. Соме тому, найшвидше він має найбільш неблагоприємні наслідки у людей похилого віку, а також приймаючих інгібітори АПФ, ібопрофен та інші.

Швидше за все – це не бойовий вірус. Хоча би тому, що інфекція малокерована і немає тропності до конкретного етносу.

Ну, і ліки. Каліфорнійська компанія Gilead розробило для лихоманки Марбург-бола ремдесівір, який використовують в США. В Ухані і Шенчжені високий результат лікування 340 пацієнтів показав японський препарат компанії Fujifilm Toyama Chemical (яка випускала з 2014 року під іменем авіган). Уряд Японії надав цей препарат у 2016 році Гвінеї для лікування лихоманки Ебола, хоча він був виготовлений для лікування грипу.

P.S. Мені всі пишуть, аби тексти були короткими. Ними заселений весь Фейсбук. Цим і скористався президент Зеленський, запропонувавши нам турборежим. Його наслідки ми вже відчули, а плоди його прийдеться споживати ще дуже довго.

Источник

Кондиционер для дома. Выбираем правильно. Новость о пожаре в Мытищи Особенности пластиковых окон для делового офиса Спортивные комплексы для развития детей Лето – 2015. Модные женские часы

Лента новостей